info@cleancut.se | 08 23 33 32                                 AAA small

tjornemo art 2Ludwig Tjörnemo, som jobbar på restaurang Operakällaren i Stockholm, var med och vann Culinary Olympics 2016. I september ska han dessutom tävla i finalen av Årets kock 2018, det händer mycket kring Ludwig just nu. Vi på cleancut slipar regelbundet hans knivar, så vi passade på att ta en liten pratstund med denna lovade stjärnkock.

 

- Hur har sommaren sett ut? Jag gissar att du har spenderat mycket tid vid spisen?

Jag började att ta 2 veckors semester efter en lång och intensiv vår med mitt nya jobb, flytt och tävlingen. Så man har ny och stark energi inför hösten och finalen. Sen har jag haft högt fokus på tävlingen och försökt förbereda mig på bästa sätt. Allt ifrån att läsa mycket till att testa nya saker vid spisen.

- Vad ser du som den största utmaningen i finalen? Även om du har en bra plan så är det ju mycket som ska stämma när det väl är dags.

Det största utmaningen är såklart att man ska få alla delar i tävlingen lika bra. För tävlingen är ju uppdelad i 5 olika moment detta år och de gäller ju att vara lite bättre än alla andra i varje moment för att vinna. Jag möter ju extremt duktiga kockar och alla vill ju vinna till varje pris så det gäller att hålla högt fokus och tro på sig själv.

- Vad är det som gör att just du kommer dra det längsta strået i finalen?

Jag har en viss tävlingserfarenhet sedan tidigare och varit utsatt för liknade utmaningar förut. Duktig på att tänka snabbt och hålla en bra struktur. Och sen så lagar jag ju den godaste maten! ;)

-  Slutligen, vilka knivmodeller använder du mest? Vilka är dina go-to knivar?

Det beror ofta på vilket humör jag är på men dom knivarna jag använder mest är pettyn och trancherkniven.

Vi önskar dig all lycka till, både i finalen av Årets kock och i dina framtida satsningar!